Lanýžový olej se NEvyrábí macerací čerstvých lanýžů v základním oleji.
Chtěli jsme zkusit vyrobit lanýžový olej podle jednoduchého postupu, ale bohužel takto to opravdu nejde a nezkoušejte to! Začne docházet k mírnému kvašení a požadovaná chuť není ta, co jste kdysi ochutnali v restauraci.
Lepší a efektivnější je si vyrobit lanýžové máslo.
Zde je zjednodušený postup výroby lanýžového másla
Výběr lanýžů: K výrobě oleje jsou často používány čerstvé lanýže. Měli by být pevné, bez plísně a jiných nečistot.
Příprava lanýžů: Lanýže omyjte pod tekoucí vodou, aby se odstranila veškerá půda a nečistoty. Následně je osušte a nakrájejte na tenké plátky nebo je nasekejte na malé kousky.
Příprava másla: Vezměte ghí nebo si vytvořte přepuštěné máslo a přidejte do něj připravené lanýže. Množství lanýžů závisí na požadované intenzitě chuti a vůně. Lanýže chvíli "povařte" v másle a následně přelijte do misky či sklenice.
Uzavření a skladování: Po vychladnutí uzavřete nádobu s lanýžovým máslem a nechte ji na tmavém a chladném místě, ideálně v lednici.
Lanýžové máslo by mělo být skladováno v chladničce a spotřebováno do několika týdnů od výroby kvůli zachování čerstvosti a chuti. Můžete ho použít k dochucení omáček, těstovin, rizot, na steaky, které budete grilovat na Big Green Egg grilu - doporučujeme!
Optimální množství lanýžů se může lišit v závislosti na druhu lanýže, její výraznosti a osobních preferencích. Nicméně, často doporučované základní množství je:
- Pro černé lanýže: 5-15 gramů na 50g másla
- Pro bílé lanýže: 5-10 gramů na 5ég másla
Bílé lanýže obvykle mají silnější a výraznější vůni než černé lanýže.
Dobrou chuť!